O nás - proč a jak vznikla solární plachta CorniSun

Solární plachta cornisun
Jak to všechno začalo?

Pořídil jsme si bazén, 3 x 6 metrů. S vysokým zastřešením, abychom se tam mohli v létě koupat a chodit i když prší a také jsem se dočetl,
že budu mít díky němu teplý bazén, bez jakéhokoliv ohřevu a že se v pohodě budu koupat od dubna do října.
Také mi bylo doporučeno tepelné čerpadlo na ohřev vody a já jsem k tomu dokoupil modrou, neprůhlednou, silnou a těžkou, solární bublinkovou plachtu v jednom kuse.

První problém byl, že pokud se manželka s dcerami chtěly jít koupat, musely tu bublinkovou plachtu sundat z hladiny a nějak ji srolovat nebo spíš namačkat vedle bazénu. Jelikož ale byla jednodílná plachta těžká a neskladná, nechodily se koupat dřív, dokud jsem nepřišel domů a nesundal ji. Takže se plachta přestala používat a nakonec šla z domu. Máme přece zastřešení, díky kterému se ohřívá voda a udrží jí teplou! 
Jenže! Druhý problém byl, že voda dosahovala stěží 25°C, i když tepelné čerpadlo běželo až se z něj kouřilo, slunce pálilo co mohlo a pod zastřešením bylo 70°C. Stejně se holkám do tak "studené" vody nechtělo. Kdo má manželku nebo přítelkyni, ví o čem mluvím.

Ohřev a ochlazování vody v bazénu.

Zjišťoval jsem, proč se voda pořád neohřívá a přišel jsem na zajímavé věci, které mi prodejci zastřešení ani bazénu neřekli. Ona se totiž voda, pokud není zakrytá hladina bublinkovou plachtou, příšerně rychle ochlazuje a to i pod zastřešením. Ochlazuje se totiž díky odpařování, což jsem zjistil při měření teploty vody a vzduchu pod zastřešením, při přípravě patentu ohřevu vody v zastřešených bazénech, který popisuji tady. Takže zatímco tepelné čerpadlo dodávalo (za velké peníze) do vody hromadu tepla, většina ho zase díky odpařování uteklo do vzduchu.

První pokusy se zakrytím hladiny bazénu.

V USA jsem v roce 2009 našel výrobce tzv. solárních kruhů SolarSunRings. Vyzkoušel jsem je a začal dovážet a prodávat. Vypadaly jako obrovská nafukovací pizza (průměr 150 cm) a proti odparu a ochlazování vody fungovaly docela dobře. Byly průhledné, takže se voda skrz ně ohřívala a zároveň bránily odparu a ochlazování. Horší už to bylo s kvalitou, protože neustále ucházely, praskaly a byly 3 x dražší, než naše současná solární plachta Cornisun.

Dlouhá cesta vývoje solární plachty Cornisun.

Tak došlo k tomu, že jsme začali vyrábět bublinkovou plachtu podle "vlastního" receptu. Již na začátku, v roce 2012, byla vyráběna ze směsi polyethylenu a nylonu, což zaručovalo její vysokou pevnost i při relativně tenké síle 200 micronů. Pevnostně je srovnatelná s běžnou polyethylenovou plachtou o síle 400 micronů, při poloviční hmotnosti a lepší ohebnosti. Rozdíl v pevnosti je podobný, jako mezi obyčejným sklem v okně u domu a tvrzeným sklem v autě.
Byla do ní také od začátku dodávána dlouhodobá UV ochrana, přísada, která zaručuje odolnost vůči slunečnímu záření a její trvanlivost 4 - 5 let. 
Bubliny měla o průměru 25 mm a barvu jemně namodralou. Jak jsme ale zjistili, velké bubliny byly náchylnější k prasknutí, protože čím větší bublina, tím slabší byla její stěna (jako u nafukovacího balonku). A zároveň skrz namodralou plachtu přeci jenom procházelo méně slunečního záření potřebného pro ohřev vody, než přes čirou.

Tak vznikla současná solární plachta Cornisun.

Postupem času a nabýváním zkušeností, jsme dospěli k současné podobě plachty. Vyrábí se na výrobní lince u nás v ČR. Je čirá, průhledná, s bublinami o průměru 10 mm. Materiál o síle 200 micronů je směs polyethylenu a nylonu s dlouhodobou UV ochranou. Díky tomu je měkká, ohebná a zároveň pevná, bublinu mezi prsty neprasknete a slunce ji svým zářením nevysuší a ona jen tak rychle nezkřehne a nepopraská. Toť vše.

Tak probíhal od roku 2008 proces vzniku solární plachty Cornisun. Vše vzniklo díky mojí snaze ušetřit za ohřev vody v bazénu, přitom ho mít teplý a zároveň co nejúčinněji a nejlevněji zabránit jejímu odpařování. Zároveň jsem chtěl, aby manipulaci s plachtou zvládla i moje, tehdy osmiletá, dcera a já nemusel pokaždé, když se chtěla jít koupat (jsem hrozně línej člověk), chodit sundávat plachtu z hladiny a potom ji tam zase nandávat.

Proč je (podle mě) dělená plachta lepší než jednodílná?

Na našem bazénu 3 x 6 m používám 4 ks plachty o šířce 150 cm a délce 3 m, položené napříč. Malá dcera přijde, vytáhne plachtu na břeh, sroluje ji do ruličky nebo složí a položí vedle bazénu. Po koupání je zase nasune na hladinu a urovná, bez překážejícího navijáku, jednoduše a lehce.Jaroslav Málek

Máte dotaz, chcete se poradit? Zavolejte mi:
tel. 266 312 425,   mob. 774 376 464

S přáním všeho dobrého Ing. Jaroslav Málek
Majitel firmy a výrobce Solární plachty CorniSun®

Přečtěte si také: Recenze našich zákazníků >>>

CENY SOLÁRNÍ PLACHTY CORNISUN NAJDETE ZDE >>>